Кој капацитет најмногу Ви се допаѓа

Developed in conjunction with Ext-Joom.comlogoscbt

Соопштенија

Денеска се потпиша договор за соработка помеѓу Центарот за едукација и менаџмент во спортот – ЦЕМС и Спортскиот Центар БОРИС ТРАЈКОВСКИ за унапредување на спортот и развој на идните спортисти. Планирани се многу стручни семинари, активности и конкретни настани во спортот наменети за клубовите, спортските работници и младите спортисти.

Заврши уште едно издание на турнирот во хокеј “Скопје Ајс Фестивал”. Натпреварите се одиграа изминатиот викенд од 08-10.12.2017 година на Vip ЛИЗГАЛИШТЕТО, а учество на турнирот годинава земаа екипи од Германија, Унгарија и Македонија.

Хокеарскиот клуб Рајман од Германија е освојувач на 6-от традиционален „Скопје ајс фестивал“. Тие во финалниот меч го совладаа домашниот тим Металург со 7:2. Третото место на турнирот го освои екипата Торпедо од Букурешт.

За најдобар играч на турнирот е прогласен Дмитриј Прокудин од Металург.

Vip ЛИЗГАЛИШТЕТО во Спортскиот Центар БОРИС ТРАЈКОВСКИ и официјално отворено за сите љубители на добрата забава на мраз. Овогодинешната сезона беше отворена со спектакуларна забава на мраз со денс атракцијата “Битрикс кру”, а за добрата музика беше задолжен ДЈ Бугимен.

Лизгалиштето е отворено за сите љубители на рекреативното лизгање и убавината да се лизга на вистински мраз и воедно нуди одлични услови кои се мотивација за деца и млади луѓе кои ќе одлучат да ги изучуваат тајните на уметничкото лизгање во школата за уметничко лизгање.

Подгответе се за зимски лудории, Ве очекуваме!

Спортски Центар БОРИС ТРАЈКОВСКИ 

“Vip Лизгалиштето во Спортскиот центар Борис Трајковски, од денеска ја започнува новата сезона. Покрај термините за рекреативно лизгање тука се и Школата за уметничко лизгање и хокеј тренинзите. Уживањето и добрата забава на лизгањето на вистински мраз е загарантирана.

Билет за рекреативно лизгање со вклучени лизгалки чини 150.00 ден, билет без лизгалки чини 100.00 ден, додека за групна посета (над 30 луѓе) со вклучени лизгалки билетот изнесува 100.00 ден.

Распоредот на термини можете да го погледнете тука:

http://scboristrajkovski.gov.mk/kapaciteti/pdf/temini-lizgaliste-17-18-n.pdf

Подгответе се за уживање на мразот, Ве очекуваме!

Ice-Skating

Сторија од порталот САКАМДАКАЖАМ.МК

ФЛОРЕНС, ТИ СИ БРИТАНСКА И МАКЕДОНСКА ГОРДОСТ

Флоренс Гарет, ќерката на британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет, освои три медали на Европското првенство во пливање за лица со Даунов синдром во Париз. Флоренс освои злато во дисциплината 50 метри грбно, сребро на 100 метри грбно и бронза во штафетата на Велика Британија. Ова беше 4. Европско првенство во пливање за лица со Даунов синдром. Флоренс досега учествувала на две светски првенства во пливање за Велика Британија, а ова и е ѝ второ европско првенство, но првпат се враќа со медали.

Флоренс и мајка ѝ Вероник велат дека голема заслуга за успехот имаат и тренерите од пливачкиот клуб „Бета“ во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Тренерите и останатите членови на клубот завчера ѝ приредија и посебен дочек на Флоренс по успехот во Париз. Ѝ послаа црвен тепих во базенот и ја пречекаа со цвеќиња, аплаузи и натпис „Ти си наша гордост“.

„Бев премногу изненадена. Не знаев дека ми спремиле такво нешто. Мислев дека одиме во базенот само да се видиме со тренерот. Но, ме пречека црвен тепих и аплаузи. Беше прекрасно“, ни кажа Флоренс, која ја посетивме во амбасадорската резиденција на Водно.

Флоренс веднаш ги извади трите медали и потоа ги стави на градите. Вероник ни кажа дека изминативе два месеци во „Борис Трајковски“ таа секојдневно се подготвувала за настапот на европското првенство, дури тренирала и по два пати на ден.

„Кога го освои златото, заплакав од среќа. Прво се јавив на Чарлс, а потоа веднаш и на тренерот Илија кој исто така е заслужен за успехот на Флоренс. Пречекот на базенот ме остави и мене без зборови, не беше збунета и пресреќна само Флоренс, туку и јас“, вели Вероник.

Во знак на благодарност за македонските тренери но и за Македонија, Флоренс на настапите го имаше македонското знаме насликано на ноктите на нозете.

„Настапував за Велика Британија, но и Македонија ми е во срцето. Затоа, на ноктите на рацете го имав британското знаме, а на нозете македонското“, ни рече Флоренс.

Вели дека кога тргнала за Париз очекувала само медал во штафетата на Велика Британија, но не и во другите две дисциплини. Доволно за неа било да ги мине квалификациите и да влезе во финалните натпревари.

„Кога го освоив среброто бев пресреќна, но кога испливав како најдобра на 50 метри грбно не можев да верувам. Излегов од базенот и веднаш го ставив британското знаме околу мене. Посебно е чувството да ја слушаш химната, а на градите да имаш златен медал“, раскажува Флоренс, која сега се надева дека ќе учествува на наредното светско првенство во Канада и од таму повторно ќе се врати со медали.

Флоренс плива од мала и постојано се натпреварува. Во нејзината соба има медали од различни натпреварувања. Ја прашавме знае ли колку медали има добиено досега.

„Не знам. Сега ќе ги донесам и ќе ги преброиме заедно сите“.

Избррвме 91 медал, а Флоренс ги зема во раце и ни рече „Дали со волку медали сум добра колку што е Мајкл Фелпс?“.

По настапот на Европското првенство во Париз кое траеше од 29 октомври до 4 ноември, Флоренс неколку дена одмара. Но вели тоа ќе трае само два-три дена, бидејќи за неа пливањето е сè и едвај чека повторно да се врати на тренизните во „Борис Трајковски“.

А. АНТЕВСКА